2014. április 13., vasárnap

Bagolyka ajtótámasz



Ahogy ígértem, igyekszem könnyen elkészíthető, akár praktikusnak is tűnő mintákat mutatni!

Ezt a baglyot a kórházi szobám ajtajához álmodtam meg, egyrészt mivel jelenleg bagolymániás korszakomat élem, másrészt pedig  - a bejegyzésből kiindulva cseppet sem meglepő módon - nem tudtam mivel kitámasztani az ajtót, ami mindig bezáródott.

Ezek a még blog megszületése előtt elkészült képek, de ha valaki nekiállna, alább újrahorgoltam és lépésenként dokumentáltam:)

Csapzott kis bagolykám pózol - itt még az asztalon


Bevetésen:)
khm, hát igen, a háttér, dehát ezt az ajtót őrzi rendületlenül:)

Amire szükséged van:
A bagoly testéhez: most barna fonalat használok
A bagoly szeméhez: fehér fonalat választottam
A bagoly fülének és szárnyának pedig - Fru kérésére - nagyon rózsaszínt:)
A köveket majd a testébe töltöm.



A bagoly testét körkörösen fogjuk horgolni. Ehhez készíts négy szemet:


Majd ölts bele a legelső szembe, egy ráhajtás, és egyszerre horgold le a két hurkot, ami eddig a horgolótűn volt.


Így kapjuk meg a kör formát, ez minden amigurumi alapja.


Most minden szembe két rövidpálcát horgolj, így érjük el, hogy a kör egyenletesen bővül.

Itt látszik, hogy a kör végére értünk, tehát le kell zárnunk a kört.  A következő szembe (itt a képen a tű feje alatt lévő, kicsit kiállóbb szem) beleöltünk, ráhajtunk és egyszerre lehorgoljuk a két hurkot, így zárjuk össze szépen.

Ez egy általános kezdés, azonban álljon itt a bagoly pontos leírása:

A bagoly teste:
A sorok végén az utolsó szemet mindig a kezdő kör alapján zárjuk!

Alkossunk kört az első két kép alapján. (4) - a zárójelben lévő szám mindig a szemek számát jelenti.
1.sor:  Egy láncszem, majd minden szembe két félpálcát öltünk, ezáltal a duplájára bővül. (8) Az utolsó szemet a kezdőkör alapján zárjuk. (ezt minden sor végén ismételjük)
2.sor:  Egy láncszem, majd minden szembe két félpálcát öltünk, ezáltal a duplájára bővül. (16) 
3.sor: Egy láncszem, majd az első szembe két félpálcát öltünk, a következőbe egyet, majd ismét két szemet, majd ismét egyet, és ezt a kör végéig ismételjük. (24)
4.sor: Egy láncszem, majd az első szembe két félpálcát öltünk, majd a következő két szembe egy-egy félpálcát, és ezt ismételjük a kör végéig. (32)
5.sor: Egy láncszem, majd az első szembe két félpálcát öltünk, majd a következő 3 szembe egy-egy félpálcát, ezt ismételjük a kör végéig. (40) Ez az utolsó sor, amikor még bővítünk. 

Most egy szépen kisimítható körlapot tartasz a kezedben. Ez lesz a bagoly testének alapja, ez a méret adja a bagoly testalkatát is:) Ha nagynak találod, egyszerűen bontsd vissza addig, ameddig szeretnéd. 

Ha kicsinek (mert pl. vékony fonalból, kisebb méretű tűvel horgoltad eddig, akkor az előzőek alapján mindig egy szemmel növeld a duplázott félpálcák közötti távolságot. A növelésre azért van szükség, hogy szép sima körlapot kapj, és ne kezdjen el hullámosodni.)

6. sor: Mostmár nem bővítünk, csak terjeszkedünk felfelé:) Mégpedig úgy, hogy készítünk két láncszemet (mivel az egyráhajtásos pálca magasabb a félpálcánál), majd minden szembe egyráhajtásos pálcát készítünk. Itt már nincs duplázás, mindenhová egyszer öltünk. Ennek következtében elkezd majd befelé söndöröni (tudom, ez nem szakszó, de így tudom a legjobban leírni) az eddig kiterített kör, ne ijedj meg, így kell kinéznie!

Söndörödik:)



7-10.sor: A 6. sort ismételjük folyamatosan. Ez lesz a bagoly nagy pocakja. Csak annyi kő kell majd bele, amennyi ide fér. Innentől szépen lassan szűkítjük a testét a következőképpen:
11.sor: Két láncszem, majd 3 egyráhajtásos pálca a következő 3 szembe. Ezután két egyráhajtásos pálcát összehorgolunk így:




Majd ismét 3 egyráhajtásos pálca a következő 3 szembe, és ismét kettőt összehorgolunk. Ezt ismételjük a kör végéig.
12.sor: 11. sor ismétlése.
13.sor: Kétláncszem sormagasításnak, két egyréhajtásos pálca a következő két szembe, majd két egyráhatásost összehorgolunk. Ezt ismételjük a kör végéig.


Bagoly teste

Még pont annyi helyünk van, hogy majd beletegyük a köveket és rá tudjuk varrni a testrészeket, majd összezárjuk.


Most egy picit félretesszük a bagoly testét és meghorgoljuk a két nagy szemét és a szárnyakat.

Szemek:
A szemeket kezdjük úgy, mint a bagoly testét. Viszont int nincs szükség sorok számolgatására, egyszerűen csak mindig minden szembe kettő simapálcát öltünk, addig, amíg el nem éri a számodra ideális méretet. Ha megfelelőnek tartod, a következő szemben zárd el a sort az eddigiek alapján és vágd el a fonalat, de hagyj egy kb. 20 centis részt, mert ezzel a végével fogjuk odavarrni vagy horgolni a testre. Ha elvágtad a fonalat, simán húzd át a hurkon és jöhet a bagoly másik szeme is!


Zárd le a sort, egyszerűen húzd át a fonalat a hurkon !

Hagyj kb 20 centi fonalat, amivel még dolgunk lesz!
Szárnyak:

A bagoly szárnyai nem túlzottan formásak, ezért úgy gondoltam, hogy egy egyszerű, alap levél alakot fogok horgolni, amelynek a menete a következő:

14 láncszem készítése.



Először elkészítjük a levél első felét, majd továbbhaladunk a levél második felével.
Szóval a horgolótűnk az utolsó láncszem hurkában van, az utolsó előtti szembe, tehát a horgolótű melletti szembe ölts 1 simapálcát, a következő két szembe 1-1 félpálcát, a következő kettőbe 1-1 egyráhajtásos pálcát, majd vegyél fel egy láncszemet. A következő 3 szembe 1-1 kétráhajtásos pálca következik, ismét láncszem, 1-1 egyráhajtásos pálca a következő kettő szembe, majd 1-1 félpálca a soron következő kettő szembe, végül pedig az utolsó szembe egy sima pálca. Így kell tehát kinéznie, elkészültünk a levél (illetve itt szárny) felével:


Ha neked nem ilyen levegős, ne ijedj meg, vannak tömörebb fonalak, ahol nem látszik a két láncszem adta távolság. 
Most felveszünk két láncszemet és az óramutató járásával ellentétesen haladunk tovább úgy, hogy megismételjük az előzőeket!

Kész is! kb 20 centis fonalat hagyj, ha elvágtad, húzd át a hurkon!



Jöhet a másik szárny is!!!

Most a két szemet és a két szárnyat rá kell applikálni a testre. Azért hagytuk a hosszú fonalakat, hogy szépen azokkal felvarrjuk vagy odahorgoljuk őket. A Müllerben lehet kapni nagylyukú, tompavégű tűt, pont az ilyen műveletekhez.


Ha nincs, az sem baj, akkor a horgolótű segítségével átbujtathatod, odaerősítheted a meghorgolt darabokat!Hiába külső részek ezek, mindig a befejezés, kitömés előtt kell rákerülniuk a testre, mert így belülről szépen, vagy kevésbé szépen eldolgozzuk, és el tudjuk rejteni a görcsöket és a cérnavégeket!

Keresd meg a szemek helyét, tedd, ahová szeretnéd, majd valamelyik technikával erősíts oda őket. Én mindig a körvonalon, a széli részeken szoktam haladni. A szemek felvarrásakor a test legfelső sorát hagyjuk szabadon, mert ott még folytatnunk kell a baglyot! 



Még egy praktikus tanács a felvarráshoz: a darabnak mindig van egy kezdő "vége" (milyen szép ez a magyar nyelv:)), az mindig rövidebb, mint ahogy a képeken is látszik. Azt is be kell juttatni a bagoly testébe (egyszerűen húzd át a horgolótűvel) és amikor a végére érsz a pl. a szem ráerősítésének, akkor simán összekötöd belül a két fonaldarablát, jól csomózd össze és nyissz!

A szemek után a szárnyakat ugyanezzel a technikával erősítsd rá a testre, a neked tetsző helyre!
Attól függően, hogy fiú vagy lány baglyot álmodtál meg, akár szempillákat is varrhatsz neki, de a szemgolyót semmiképpen ne felejtsd el!




Most pedig meghorgoljuk a bagoly testének utolsó sorát:
14.sor: Egy láncszem és minden szembe horgolj félpálcát, ezzel emelünk egy kicsit a bagoly szeme felett. Hagyj kb. 20 centi fonalat és ágd el, húzd át a hurkon.


Ha kész, pakold bele a köveket! Próbaképpen nézd meg, hogy ennyi kővel meg tudja-e támasztani az ajtót. Ha mégsem ajtótámasznak szeretnéd, akkor vágott szivacsdarabokkal vagy bármilyen tömőanyaggal tömd ki és van egy cuki plüssbaglyod!



Varrótű vagy horgolótű segítségével egyszerűen zárd össze a rést, ezáltal ív fog keletkezni, kiadva a bagoly fülét.



A két csúcsba bármilyen színből készíthetsz tetszőleges színekből fülecskét/pamacsot úgy, hogy megfelezed a levágott fonalat az ujjaddal és egy hurokban áthúzod.




Kész? Kéééééész!

Ügyes vagy! Látod, amilyen bonyolultnak tűnt, most annyira egyszerűnek és cukinak a tűnik a kezedben tartott kis bagoly! Fru, te is örülj, itt az ajtótámaszod, de remélem, egyszer valakinek ajándékba te is készítesz egyet!

Ha bárki kedvet érez hozzá, és megtisztel vele, küldje el a bagolykájának a képét, és szívesen közzéteszem! Biztos nagyon népes bagolycsaládunk lesz majd:)



Hermina:)







4 megjegyzés:

  1. Üdv Hermina, már várunk!!! :) Nagyon cuki lett! A teraszajtót fogja őrizni, hogy mindig kilássunk a balkonkertre ;)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Örülök, h megtartottad a nevét!A teraszajtó mélyvíznek tűnik, de Hermina is teher alatt nőtt:)

      Törlés
  2. Én is ki fogom próbálni! :) Bár előtte kerítenem kell egy horgolás szótárat, mert csak single crochetül beszélek. :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. mert te vagy eddig az egyetlen, akit angolul tanítottam:)
      menni fog!:)

      Törlés