2014. december 19., péntek

Majdnem ujjatlan kesztyű:)

A majdnem ujjatlan kesztyű a sógóromnak készült, aki földmérőként sok időt tölt hóban-fagyban a szabadban. Ilyenkor igyekszik védeni a kezét a hidegtől, a műszerek kijelzőjének használatához azonban szüksége van az ujjaira. Így született meg az ujjbegyet szabadon hagyó kesztyű, amit direkt színváltós terepszínű fonalból készítettem.

A kesztyű alapja az alábbi minta alapján készült:

http://www.crochetandknitting.com/mitglov2.htm




Senkit ne tévesszen meg a lakkozott köröm, ez még az én kezem:)




Horgolt-varrt tolltartó

Az alábbi tolltartó egy nagyon kedves csoporttársamnak készült, aki rengetegek segített az elmúlt évek alatt. Mivel a baba születése miatt egy másik évfolyamon fogom folytatni a tanulmányaimat, szerettem volna megköszönni a kedvességét. Mivel tudom, hogy szereti a színes tollakat, úgy gondoltam, készítek egy tolltartót és megtöltöm minden földi jóval:)

Hogy a ceruzák, tollak ne csússzanak/kandikáljanak ki a horgolt szemek közül, filcből készítettem egy nagyon egyszerű alapt, amelyhez zipzárat is varrtam.




Ezután a két oldalát pelenkavarrással összeöltöttem.


Ezt követte a horgolt külső elkészítése, a megvarrt filc betéthet igazítva annyi láncszemet kell felvenni, amely két oldalt 1-1 centivel hosszabb a filcnél. Gyönyörű színváltós fonalat használtam, természetesen figyelembe véve, hogy Kriszti kedvenc színe a rózsaszín.
Mikor kész a külső takaró, belebújtatjuk a bélést és  két oldalán szépen összehorgoljuk.




Ezután a zipzár mentén varrásal rögzítjük a horgolt külső részt.



El is készült! Még hajnalban horgoltam rá egy kis masnit, amelyet ferdén felvarrtam az oldalára, de sajnos arról már nem készítettem képet. Virággal, gombokkal, lényegében bármivel díszítheted.


Ne felejtsd el megtölteni sok szeretettel és gyönyörű tollakkal:)

Nyuszikarkötő

Ez a karkötő szintén kérésre készült. Kedvesnek lesz karácsonyra, "valami csajos, de egyedi, valami nyuszis és cuki" - így szólt az elképzelés. Hát ez lett belőle:)



hátulról nyuszifarokkal és kapcsokkal

két kis kacér fül

Éles szeműeknek talán rögtön feltűnik, hogy nem fonalból készült. Nem bizony. Makraméfonáshoz használt fonalat/madzagot használtam, amely pillekönnyűséget kölcsönzött a karkötőnek.




Leírás:

1. sor: 4 láncszem felvtele után kúszószemmel kört alkotunk.
Innentől körkörösen, hengert formázva horgoljuk szemeket, nem bővítünk, nem apasztunk, tartjuk a henger méretét:)
Amikor elérte azt a hosszúságot, ami kényelmesen átéri a csuklónkat (ne felejtsük el, hogy ha kapcsot is teszünk rá, akkor azt is számoljuk hozzá a hosszúsághoz, nehogy a végén túl bő legyen). Ha meg vagyunk elégedve az alap hosszával, kúszószemmel zárjuk a hengert és egy kb 5 centis fonalat hagyjunk a végén, hogy majd el tudjuk bújtatni a karkötő besejében.

Fülek:

A nyuszifülnek egy egyszerű levélmintát használok ismét, illetve egy levél felét.

10 láncszem felvétele után kúszószem az első szembe, rövidpálca a másodikba, majd félpálca, két egyráhajtásos pálca a következő két szembe, ezután félpálca, rövidpálca és kúszószem a végére. Ebből készítűnk még egy darabot és a karkötő közepére helyezzük/erősítjük, a végét szintén a karkötő belsejében elrejtjük.

Nyuszifarok:

4 láncszemet kúszószemmel körré formáljuk és a karkötőhöz erősítjük.

Kész? Aha:)


Horgolt sapi

Az alábbi sapkához egy lionbrand-es minta adta az ötletet. Tesómnak készül karácsonyra, nagyon hálás darab, két-két és fél óra alatt készül el. Kezdők is bátran vágjanak neki:)

Az eredeti leírást itt megtaláljátok:

http://www.lionbrand.com/patterns/80752AD.html

A sapkát dupla szállal horgoltam 8-as tűvel, mert bélést nem készítettem, így pedig melegebb mint egyszálasan. A képen annyira nem látszik, de az oldalára kis masnit horgoltam.


 
Leírás: 
A sapkát nem körkörösen, hanem hosszanti irányban horgoljuk.

19 láncszem felvételével kezdünk.
1. sor: Rövidpálca a huroktól számított 2. szembe, majd 18 rövidpálca a maradék láncszemekbe. Fordítunk.
2. sor: Két láncszem felvétele után az első 13 szembe félpálcát öltünk, az azt követő 4 szembe rövidpálcát, majd kúszószemmel zárjuk a sort. Fordítunk.
3. sor: Egy láncszem felvétele után kúszószemet készítek az első szembe, majd 4 rövidpálcát a következő 4 szembe, végül 13 félpálcát a soron következő szemekbe. Fordítunk.
4. sor: Két láncszem felvétele után az első 13 szembe félpálcát öltünk, az azt követő 4 szembe rövidpálcát, majd kúszószemmel zárjuk a sort. Fordítunk.

5. sortól: A 2. és 3. sor leírását követjük addig, amíg rápróbálva a fejünkre el nem éri a számunkra megfelelő nagyságot/szorosságot. 

Ha épp úgy ér körbe a fejünkön, ahogy szeretnénk, akkor a munka két végét párhuzamosan fogva kúszószemekkel összehorgoljuk, pontosan illesztjük az első és utolsó sort. Ha pont úgy jön ki, hogy a sapka csúcsa felé fejezzük be az összehorgolást, ne vágjuk el a fonalat, mert most fogjuk összehúzni a sapka tetejét. 

Én az alábbi kép szerint csillag/kereszt alakba fogtam össze a sapi tetejét és nagylyukú tűvel varrtam össze. Amikor kész, eldolgozzuk a fonalat és kifordítjuk a sapkát.

sapi csúcsa kereszte alakban összevarrva

Befejezés:

A sapka alsó részén immár körkörösen 2 sor rövidpálcát horgoltam. A fonalat eldolgozzuk.
Ha még nem fedi teljesen a homlokod, vagy nem érte a neked tetsző hosszúságot, horgoldd tovább, amíg szeretnéd.

Masni az oldalára:

Minden második sor elején képződött egy "lyuk" amelybe egy kb. 80-90 centi hosszú láncszemsort bújtatunk olyan módon, hogy a sapka oldalán vezessük ki a lánc két végét. Nem akartam a masnit a homlok magasságában megkötni, így egy kicsit feljebb, háromszög alakban kereszteztem a fej oldalán és masnivá kötöttem.





Remélem, tetszik majd a megajándékozottnak:)

éééééés igen, tetszik:)